sobota, 17 maja 2014

Wygiełzów skansen 2010

Kierunek Kraków – jest piękna pogoda i wyruszamy do skansenu w Wygiełzowie. W skansenie można zwiedzić zabudowania wiejskie – chłopskie chaty, budynki gospodarcze, drewniany kościółek, plebanię.
Wszędzie zachwyca wyposażenie, sprawiające, że te obiekty zdają się nadal tętnić życiem. Gdzieś suszą się na płocie gacie, na stole w chałupie nastawiono do obiadu, w warsztacie wre praca – na chwilę tylko odstawiono narzędzia i materiały. Na plebanii zdumiewa schludność i swoisty luksus. Drewniane zabawki przypominają czasy naszego dzieciństwa, znamy je wszystkie, też takie mieliśmy. Kto by pomyślał, że staną się obiektami muzealnymi. Nawet serdak nie był niczym szczególnym, kiedyś żadna patriotyczna akademia w szkole nie obeszła się bez krakowiaka i krakowskich strojów. 
Pośród zabytków budownictwa drewnianego są obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, dom podcieniowy z Alwerni (sklep z pamiątkami), dom podmiejski z Chrzanowa, a w nim warsztat garncarski, spichlerz dworski z Kościelca, karczma z Minogi, modrzewiowa chałupa sołtysia z Przegini Duchownej z bogatym wyposażeniem, dom bogatego chłopa z Przeciszowa z klasą wiejskiej szkoły i warsztatem wikliniarskim. Małą architekturę reprezentują licznie kapliczki, studnie, pasieki… - rozmieszczono je w chłopskich zagrodach, w sadach i ogródkach kwiatowych. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół. Jego cenne wyposażenie zachwyca, są nawet organy. Przy kościele stoi dzwonnica z Nowej Góry, a niedaleko widać budynek plebanii, spichlerz plebański i ośmioboczną stodołę. Zobaczymy też w skansenie olejarnię z oryginalnymi stępami i prasą, kuźnię i młyn wodny z izbą kurną, chlewik. Najbardziej okazałym obiektem jest Dwór z Drogini. Mieści się w nim stała ekspozycja wnętrz typowego dworu polskiego. W dworze organizuje się konferencje, swą siedzibę ma tu administracja Muzeum. Dwór jest rekonstrukcją, z oryginalnego obiektu niewiele już pozostało, zniszczał. 
Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec funkcjonują od 2007 roku, ale znacznie wcześniej u podnóża góry istniał skansen. Ruiny zamku lipowieckiego poddano pracom konserwatorskim i w latach 1968-1973 udostępniono je turystom. 


















































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz