czwartek, 4 grudnia 2014

Leeds - Królewskie Muzeum Uzbrojenia - lato 2014

To jeden z trzech takich obiektów w kraju. Bardzo nowoczesny, ogromny, a w nim mnóstwo interesujących i przepięknych eksponatów. Wielu rzeczy można dotknąć, wręcz napisano, że można to robić, a nawet należy skorzystać z tej możliwości.
Można posłuchać czyjejś wypowiedzi, obejrzeć projekcję filmu, prześledzić działanie jakiegoś mechanizmu na poglądowym modelu, ustawić puzzle, przeprowadzić symulację bitwy. Wnuczek był zachwycony, nie wiem tylko skąd wiedział, co ma robić w danym miejscu, interaktywne monitory nie miały przed nim żadnej tajemnicy. Dziecięca intuicja jest zdumiewająco kreatywna.
Apartamentowce nad kanałem, barki mieszkalne zacumowane pod oknami. Widok jak ze starych sztychów, ale architektura jak najbardziej współczesna. Przeszklone ściany muzeum pozwalają podziwiać te cuda. Jedna z barek nazywała się Amber i na stałe cumowała w Doncaster. 
Historyczna, główna zbrojownia królestwa mieściła się w Londynie, w White Tower. W XVII wieku królewska broń i inne eksponaty zostały wystawione, a kolekcja rozrastała się przez stulecia, stając się największą na świecie. Stało się tak między innymi dzięki pozyskiwaniu darów i celowym zakupom. W 1983 roku królowa Elżbieta II nadała muzeum tytuł „Królewskie”. Obecnie Królewskie Muzeum Uzbrojenia ma swoje siedziby w Tower, w Forcie Nelson oraz w Leeds. Plan muzeum zamieściliśmy na końcu postu. Podobały nam się wszystkie ekspozycje, ale zaraz na początku zaskakuje nietypowa forma prezentacji zbroi i wyposażenia wojskowego z XVII i XIX wieku. Eksponaty znajdują się bowiem w wieży, będącej centralnym obiektem muzeum. To SALA STALI. Na parterze ustawiono lustra, w których odbija się wszystko, co zawieszono na wewnętrznych ścianach wieży i nie trzeba już zadzierać głowy, żeby cokolwiek dojrzeć. A dalej się chodzi, chodzi, chodzi… aż nogi bolą. Człowiek nie rezygnuje jednak, bo przecież nie wiadomo, czy jeszcze tu kiedyś przyjedziemy. Po całym obiekcie można poruszać się także wózkami – dziecięcymi i inwalidzkimi. Dla małych dzieci przygotowano coś w rodzaju przedszkola. Dziecko za niewielką opłatą ma zapewnioną opiekę i ciekawe, tematyczne zajęcia.

















































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz